Elva. Näitus “Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna”

Elva. Näitus “Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna”

31. oktoobril kell 14:00, avati korraga kaheksas Eesti väikelinnas näitus “Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna” (“Square! Positively Shrinking”), mis pidi algselt sel kevadel esindama Eestit Veneetsia arhitektuuribiennaalil.

Videosilla abil jõudis näitus korraga live-ülekandega inimesteni Võrus, Elvas, Raplas, Rakveres, Kuressaares, Tõrvas, Valgas ja Põlvas.

Pärast avaürituse lõppu tehti linnaväljakul ja näitusel ekskursiooni arhitekt Ülle Maiste.

Rahvusvahelise publikuni Veneetsias jõuab näitus kevadel 2021.

Elva keskväljaku väligaleriis on näitus avatud kuni 31. detsembrini.

„Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna“ keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele avatakse üheaegselt Tõrvas, Põlvas, Valgas, Raplas, Võrus, Kuressaares, Elvas ja Rakveres. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel “Eesti Vabariik 100” arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevood, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn.

Näituse „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna“ autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi – ent ka vastutust – elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Näitust korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja partneriks on Eesti Arhitektide Liit. Näitust toetavad Kultuuriministeerium, Rahandusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Rakvere Linnavalitusts, Rapla Vallavalitsus, Võru Linnavalitsus, Valga Vallavalitsus, Elva Vallavalitsus, Põlva Vallavalitsus, Saaremaa Vallavalitsus, Tõrva Vallavalitsus, Balti Kultuurifond

Järgmised sündmused