Võrtsjärve Angerjafestival 2021

Võrtsjärve Angerjafestival 2021

Angerjas peab pidu!

Septembri teisel nädalavahetusel toimub kolmas Võrtsjärve Angerjafestival.

Peakorraldajaks MTÜ Võrtsjärve Sõprade Selts koos piirkonna ärksate kaluritega. Ettevõtmist toetab Võrtsjärve Kalanduspiirkond.

Angerjas on vaieldamatult Võrtsjärve kõige tuntum elanik. Aastakümneid on see kala olnud kohalike kalurite üks olulisi elatusallikaid ja samas Eestimaise kalavaliku üks suurimaid delikatesse. Kala, millest peatakse lugu nii paljudes kohtades kogu maailmas.

Võrtsjärv on ka tuntud angerja asustamise osas. Looduslik väljaränne Sargasso merre on tänu teadlaste pikaajalisele tööle tõestatud ja kohalike kalurite eestvedamisel on angerjamaimude taastamine mitmed aastakümned toimunud.

11.09.2021 toimuva III angerjapeo põhieesmärk on tutvustada Võrtsjärve, kui põnevat toidupiirkonda ja näidata kohalike kalurite traditsioone kalaroogade valmistamisel. Lisame taas vürtsi maailma maitsete tutvustamisega, sest angerjas on au sees nii Rootsis, Inglismaal, Hollandis kui ka kaugel Aasias. Angerjat saab nii praadida, grillida ja süüa veel mitmel erineval moel. Põnevaid maailmamaitseid aitab meie külalisteni tuua Emmanuel Wille.

Festivalieelse päeva pühendame ka sel aastal koolinoortele, kui mitme Eesti tippkoka juhendamisel toimuvad õpitoad, kus osaleda saavad eelregistreerimisega koolinoorte rühmad.

Laupäeval, 11.09. toimuvad õpitoad mitmel pool Võrtsjärve põhjakaldal. Külla kutsuvad kaluripered, kes oma valdustes angerjaga seonduvaid õpikööke läbi viivad ja piirkonna traditsioone tutvustavad. Uksed avavad Kiviranna ja Viinakingu talu ning kalurid Valma külamajas.

  • Vietnami stiilis Angerjafestivali õpitoad Kivirannal

Õpetavad Bùi Nguyễn Kim Ngân ja Emerson Siimer

11.00 – 13.00 I õpituba: Vietnami stiilis stir-fry klaasnuudlite ja krõbeda angerjaga

13.00 -14.00 Huvitavat angerja elust – Arvo Tuvikene, EMÜ vanemteadur

Käsitletakse angerja erakordset elutsüklit, tutvustatakse angerja nõudeid elukeskkonnale, tema võimet omastada hapnikku lisaks lõpustele ka naha kaudu. Tutvustatakse angerja väga head haistmis- ja maitsemeelt. Demonstreeritakse kalade, sh. angerja tekitatud helisid, nende tekitamise ja kasutamise viise. Käsitletakse veekogude reostuse mõju angerjale. Lisaks tuuakse huvitavaid fakte angerja eluolust.

14.00 – 16.00 II õpituba: Vietnami stiilis angerja riisipuder (Chao Luon)

Kiviranna kalatoodete müük, kook ja kohvi saab ka.

 

Kõlava punkti Võrtsjärve Angerjafestivalile 2021 paneb Bonzo ehk Andrus Elbrecht 

Sissepääs angerjafestivalile on prii. Tasu eest toimub õhtune kontsert.

Tere tulemast Võrtsjärve Angerjafestivalile Ulge Parki!

Lisainfo 50 66 426

Järgmised sündmused