12.02.2019
Tourest 2019

Millal sa viimati Elvas käisid?

Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses järjekordne turismimess Tourest 2019. Elva puhkepiirkond osales  Puhka Eestis hallis eraldi pinnal. Uurides, millal külastajad viimati Elva piirkonnas käisid, selgus kahte moodi tõde: kas see mälestus on kümnete aastate tagune või siis elab seal vanaema, õde, sõber või muu sugulane. Tore oli tõdeda, et Elva ei ole tundmatu asukoht Põhja – Lätis.

Mitmeid aastaid on Elva puhkepiirkonna partnerid käinud turismimessil Tourest, sest eriala inimeste seas levib lööklause „Kui sind messil ei ole, siis ei ole sind olemas“. Käesoleva aasta tegi eriliseks tõsiasi, et messile otsustati minna oma stendiga. Varasemalt on osaletud Tartumaa ühispinnal. Vajaliku stendikujunduse osas ulatas abikäe disaini- ja digiagentuur Neway. Lähteülesanne oli iseenesest lihtne – olla külastajatele avatud, konkreetne ning tutvustada kompaktselt Elva puhkepiirkonna turismiettevõtjaid.

Nii valmis männipuidust rongi-ja bussiootepaviljon, millel suisa oma postitähis „Elva“. Peatuse ühes küljes on koht infomaterjalide jaoks ning teisel pool interaktiivne telerilahendus, kuhu lisati erinevat video-ja pildimaterjali. Tagaseina kaunistasid stiliseeritud kaart Elva linnast kui puhkepiirkonnast, kuhu iga ettevõtja sai lipukesega ennast maha märkida. Miks paviljon? On ju Elva linn sündinud jaamahoonest, mis ikka ja jälle kokkusaamise kohaks ja uudiste vahetamiseks. Ühistranspordi sõlmpunkti saab pidada ju sihtkoha väravaks. Rõhutades head ühistranspordiühendust nii Tartu kui Tallinnaga, tundus see igati teemakohane. Infomaterjalidest, mida messikülastajatele anda, valmis värske korrigeeritud trükis, kus ülevaade puhkepiirkonna partnerite pakutavatest toodetest-teenustest ning korralik kaart. 48 tundi enne messi algust, olid kõik vajalikud elemendid Elva Kultuurikeskuses ja sõit pealinna võis alata.

Hoolimata mõnedest kergetest viperustest, mida ikka ette tuleb, oli neljapäeva õhtul, kell pool kaheksa meie stend Puhka Eestis hallis püsti, asudes Viljandimaa ja Värska Kuurortravikeskuse vahel. Turismimess võis alata – meie olime valmis!

Reedese messipäeva hommikupoolik kuulus spetsialistidele. Üha enam hakkas meie stend silma oma peatuspostiga, millest messi lõpuks sai tõenäoliselt üks pildistatumaid elemente. Pärastlõunast oli päev juba tavakülastajate päralt, kes esmase hooga suundusid soodsaid reisipakkumisi hankima ning seejärel tegid tutvust kohalike puhkuse võimalustega.

Laupäev tõi messihallidesse rohkelt rahvast, tekitades järjekordi nii reisikorraldajate, eksootiliste sihtkohtade kui Puhka Eestis stendidel, kelle hulgast leidis ka Elva. Oli neid, kes mööda jalutasid, lai naeratus näol, nähes rongipeatuse silti „Elva“, teised astusid julgelt ligi ning soovisid saada kõige värskemat infot, sest on kindel plaan tulla ning kolmandad esmapilgul hoidsid eestlaslikult distantsi, kuid ulatasime abikäe ja tutvustasime, mida kõike põnevat meie puhkepiirkonnas teha saab. Tühjade käte ja ideedeta ei lahkunud keegi. Meie stendi suureks tõmbenumbriks sai Akva:ariumi mündimasin, mis ühel hetkel tõi kokku kolm numismaatikut, kes üksteise võidu münte vermisid. Huvi jätkus kuni viimaste lahtioleku minutiteni.

Pühapäeva hommik oli küll aeglase algusega, kuid lõunaks olid vahekäigud taas rahvast pungil, kes jahtisid viimaseid soodsaid pakkumisi, kes püüdsid spaade pakkumisi. Domineerivalt leidus vene keelt kõnelevat külastajat, kellel samuti suur huvi ja soov suvel just Eestis ringi reisida.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kaubaks läksid erinevad turismitalud, aktiivne puhkus ja atraktiivsed sündmused. Paljusid pealinlasi üllatas tõsiasi, et Tallinnast on Elvasse võimalik saada otse rongiga, seda kahe ja poole tunniga, neli korda päevas. Erilist huvi tekitas peagi valmiv keeglisaal, Võrtsjärve parve-ja kalesõidud, Rally Estonia linnakatse ja kohvikutepäev ning piirkonna kultuuriprogramm. Kõneaineks loomulikult ka Tartu Maraton. Nii palju kui on inimesi, leidub huvisid ja soove. Perede fookuses on lapsed, eakate puhul mugavus ja nostalgia ning loomulikult männiõhk, loodus ja sportimisvõimalused. Saime palju kiidusõnu oma stendi kujunduse osas, mis pidi olema lihtne, kuid lööv. Naabrid mulgid uurisid, kas meie peatuse post on suisa patenteeritud. Seega võib messil käiku edukaks lugeda ning ootame teid kõiki Elva puhkepiirkonda puhkama ja seiklema.

Tsiteerides messikülastajatest noori “Kõik teed viivad ju Elvasse!”