01.10.2019

Paluperas avati Elva valla esimene National Geographicu kollane aken

28. septembril toimunud üle-eestilise algatuse “Maal Elamise Päev” raames avati Palupera mõisa juures Elva valla esimene National Geographicu kollane aken. Palupera kollane aken valmis Tartumaa Arendusseltsi poolt ellu kutsutud projekti “Elu kahe maailma piiril” raames. Projekti eesmärgiks on väärtustada Lõuna-Eesti elukeskkonda ja rikkalikku kultuuripärandit juhtides tähelepanu külastamist väärt paikadele. Lisaks kollastele akendele ilmuvad projekti raames National Geographicu Eesti ajakirjas piirkonda tutvustavad artiklid.

Palupera mõis valiti Elva valla esimese kollase akna asukohaks, kuna tegemist on ajaloolise mõisahoonega, kus tegutseb igapäevaselt Palupera Põhikool. Ühtlasi on tegemist väärika ajalooga piirkonnaga, kust külalistel on võimalik leida palju huvitavaid elamusi. Palupera kollane aken on uuenduslik ka selles osas, et tegemist on esimese aknaga, mille juurde on paigaldatud külastajate hulka loendav spetsiaalne andur.

Esimesed kollased aknad paigutati Lõuna-Eestisse juba 2013. aastal Tartumaa Arendusseltsi eestvedamisel. National Geographicu kollaste akende näol on tegemist populaarsete turismiobjektidega, mis aitavad väärtustada kohalikku elukeskkonda ja rikkalikku kultuuripärandit. Tänaseks võib Lõuna-Eesti maastikult leida juba 25 erinevas piirkonnas paiknevat National Geographicu kollast akent. Palupera Põhikooli kollasele aknale lähimad kollased raamid asuvad näiteks Tõravere Observatooriumi juures, Otepääl ning Tartus Raekoja platsil.