09.09.2021

Väike Väerada on uuenenud

Elva muinasjutuline Väike Väerada läbis sel suvel uuenduskuuri, sellega seoses toimus 4. septembril Väiksese Väeraja taasavamine, koos põneva ja hariva jalutuskäiguga läbi raja.

Päev algas kogunemisega Elva Raudteejaama juures, kus kohaletulnuid tervitas abivallavanem Marika Saar, skulptor Anni Käärst ning raja idee autor Dr. Reet Priiman. Päeva modereeris SA Elva Kultuur ja Sport juhataja Ivi Tigane.

Väikesele Väerajal saatis külalisi Anni Käärsti poolt jutustatud lood.  Skulptuurid on saanud oma inspiratsiooni just Eesti muinasjuttudest ja igal kujul on oma lugu. Käärst on raja üks kujundajatest (koos Mariina Tiidoriga), tema on ka paljude kujude autor ning tänavu suvel vahetati mitmed neist välja ja puhuti uus elu sisse.

Raja lõpus ootas magus üllatus Kohvik Elwa poolt. Päev lõppes Elva Kultuurikeskuses Dr. Reet Priimani pikema loeng-vestlusega. Teemaks oli üle 20 aasta tagune raja tekkelugu.

Lugu sai alguse esiti teadusliku ülesande täitmisest läbi maa geopaatiliste tsoonide mõõtmise, mida teostati vastavate aparaatidega. Töös osalesid tollal teadlased Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnika Ülikoolist, tuntud maaväljade uurija Heldur Haldre ning teadlased tolleaegsest NSVL-st. Suure osa uuringuid konsulteerisid tolleaegne Tartu Ülikooli Arendus- ja Teaduskoja direktor Dr. Lembit Visnapuu ja Dr. Reet Priiman ise, kes oli toona TÜ Keskkonnafüüsika labori juhtivteadur. Nii sündiski idee märgistada rada, kust lookleb läbi vaid hea energia. Skulptuure aitas paigaldada ja hooldada tol ajal ka härra Matti Silber.

Härra Matti ja Dr. Visnapuu olid samuti aukülalised raja taasavamisel.

Väike Väerada on mitmekülgne matkarada, mis ühendab tervise, spordi, kunsti ja pärimuse. 3 km pikkune vahelduval maastikul kulgev metsarada on oma puuskulptuuride näol saanud inspiratsiooni Eesti muinasjuttudest. Väike aga võimas Väerada omab tervistavat mõju inimese vaimsele ja füüsilisele tervisele.

SA Elva Kultuur ja Sport on seoses Elva ühe turismimagnetiga mitmed plaane, esmalt kaasajastame matkaraja voldiku, plaanis on ka infotehnoloogilistel lahendustel põhineva abimehe koostamine ja muud põnevat.

Sündmust jäädvustas Marko Hõrak, vaate pilte SIIT