Endine restoran-võõrastemaja Elwa

Üldinfo

Tegemist on 1901. aastal Uderna mõisniku Oskar Matthias Fuchsi poolt suvitajate teenindamiseks ehitatud luksusliku hotelliga „Tsentraal”. Nimevalik pidi tähendama, et just hotelli juures hakkab olema kujuneva asula keskus. Mõisnik ise aga siin äri ei ajanud ning rentis selle välja. Tuntumaid nendest Simeoni Huoponen. Tegemist oli välja õppinud hotelli-ja restoranipidajaga, kes esialgu pidas jaamarestorani Tapal. Enne I maailmasõda kolis ta Elvasse ja rentis restoran-võõrastemaja “Elwa”. Seal olid numbritoad ning kolm suurt saali – söögi-, piljardi- ja talumeeste saal. Viimases sõlmisid ümberkaudsed talumehed talutoodangu kokkuostjatega lepinguid. Sireleid täis siseõuel oli kuus lehtlat privaatsete laudadega.

Pjotr Krassovski meenutus:

Teiseks meelelahutuslikuks kohaks oli siinne hotell “Elwa”, selle eesti rahvusest pidaja suur uhkus ja rõõm. Hotellis oli restoran, kus asusid vaheriidega kaetud lauakesed, Stritski ja Kunzedorffi õlu, puhvetis sooja ilma käes kuivanud suupisted, rohmakavõitu teenindajad ning esimese klassi restorani hinnad!

Aino Kalda meenutus:

Nii tuttav on mulle see hotell, all paks viina-ja suitsulehk, joobnud mehi, väravatulba külge seotud kannatlikke hobuseid. Ülal väikesed külmad, võimalikult lihtsad toad. Olen elanud neist vähemalt viies…lõunaks lihasupp ja liha.

Skip to content