Arbi mänd
Asukoht: Arbimänni, Arbimäe tn, Elva linn
Arbi mänd on Elvas Arbimäe tänaval asuv pikka aega Elva linna sümboliks olnud puu.
Endise Mäe-Arbi talu maadel asuv Arbi mänd on looduskaitsealune mänd, mille kõrguseks on 10 m ja ümbermõõduks 3,9 m.
2019. aasta ülevaatuse ajal oli mänd väga heas seisus. Tüvi on jässakas ja pahklik. Jämeduse poolest on puu Eestis 7.-8. kohal. Puu on kaitse all alates 1937. aastast.
Puu vanuseks arvatakse 352 aastat (2023). 10. juunil 2008. aastal sai Tartu Ülikooli maateaduse instituudi lektor, dendrokronoloog Alar Läänelaid Arbi männi eale teadusliku kinnituse, puurides puu põhjakülge 50 sentimeetri sügavuse ja viiemillimeetrise läbimõõduga augu. Kuna Läänelaiu juurdekasvupuur männi südamikuni ei küündinud, arvutas ta aastarõngaid polünoomtrendi meetodil. Ning sai selgeks, et männi seemnest võrsumise tõenäolisim aasta on 1671.
Ühe legendi järgi istutas männi Rootsi kuningas Karl XII.
Arbi männist pidi saama Elva linna vapipuu juba 1939. aastal. Alanud poliitilise segaduste tõttu jäi aga vapp kinnitamata. Sõjajärgsetest aastatest kuni Eesti taasiseseisvumise algusaastateni nägi Elva linna ametlikul vapil kujutatud Arbi Mänd välja väga tõetruu – madalat ja jämedat tüve kroonis vihmavarju kujuline lai võramüts.
Pärast Eesti vabariigi taasloomist algasid tulised vaidlused, milline peaks välja nägema linna uus vapp. Asjaolus, et sellel peab olema mänd, ei kahelnud keegi. Alates 2000. aastast oli Elva linnal vapp, mis kujutas kuninglikku kroonitud mändi ja oli äärmiselt sarnane piirkondlikele puusümboliga vappidele Rootsis ja Soomes.
Kuigi Arbi mänd ei olnud vapil enam äratuntav, teadsid elanikud, et männikujutis on vapil seepärast, et nende vapil haljendab Arbi mänd – ainus põlispuu Eestis, millest on saanud linna sümbolpuu.
Elva vapi sümboliks oli puu kuni haldusreformi jõustumiseni aastal 2018. Puu on siiski elvalaste südames Elva linna sümboliks tänini.
Allikas: https://infoleht.keskkonnainfo.ee/default.aspx?comp=objresult=ala&obj_id=421
https://register.keskkonnaportaal.ee/register/protected-nature-object/7371884